Авто та Закон

Коли можна проїхати на жовтий сигнал світлофора та не отримати штраф

коли можна проїхати на жовтий сигнал світлофораІноді поліцейські чекають біля світлофора, щоб “зловити” водіїв, які не встигають закінчити проїзд на зелений і змушені їхати на жовтий сигнал.

За проїзд на заборонний сигнал світлофора водій одразу отримує штраф у розмірі 510 гривень (ч. 2 ст. 122 Кодексу України про адміністративні правопорушення).

Що каже закон?

Відповідно до пункту 8.1 Правил дорожнього руху (ПДР), дорожній рух регулюється, зокрема, за допомогою світлофорів. Пункт 8.7 ПДР передбачає, що світлофори призначені для регулювання руху транспортних засобів і пішоходів і мають сигнали світлофора зеленого, жовтого і червоного кольорів.

Відповідно до пункту 8.7.3 ПДР, сигнали світлофора мають, серед іншого, такі значення: а) зелений дозволяє рух; б) миготливий зелений дозволяє рух, але інформує про ввімкнення заборонного сигналу; в) жовтий забороняє рух і попереджає про наступну зміну сигналів; г) червоний сигнал, у тому числі миготливий, забороняє рух.

Отже, згідно з пунктом 8.7.3.c ПДР, жовтий сигнал забороняє рух і попереджає про наступну зміну сигналів.

Згідно з пунктом 8.10 ПДР, у разі подання світлофором сигналу, що забороняє рух, водії повинні зупинитися біля дорожньої розмітки 1.12 (стоп-лінія) або дорожнього знака 5.69 “Стоп-лінія”. За їх відсутності водії повинні зупинитися не ближче ніж за 10 м до світлофора або пішохідного переходу. А за їх відсутності в усіх інших випадках водії повинні зупинитися перед перехрестям, не створюючи перешкод пішоходам.

Згідно з пунктом 8.11 ПДР, водіям, які в разі ввімкнення жовтого сигналу не можуть зупинити транспортний засіб у місці, передбаченому пунктом 8.10 цих Правил, не застосовуючи екстреного гальмування, дозволяється продовжувати рух за умови, що буде забезпечено безпеку дорожнього руху.

Як бачимо, закон передбачає можливість проїзду на жовтий сигнал світлофора автомобілем, який ще не перетнув місце розташування світлофора і якщо водій не може зупинитися перед ним без застосування екстреного гальмування.

Таким чином, ПДР передбачають конкретні випадки, які дають водієві право проїхати на жовтий сигнал, але тільки якщо це безпечно.