Цікаве

Вроцлав може стати першим польським містом із водневим громадським транспортом

Вроцлав може стати першим польським містом із водневим громадським транспортомВроцлав може стати першим польським містом із водневим громадським транспортом.

Водневий автобус NesoBus – проєкт Polsat Plus, найбільшої польської компанії та провідної медійної та телекомунікаційної групи у регіоні. Neso – абревіатура польської фрази “Nie Emituje Spalin i Oczyszcza” (“Не виділяє вихлопних газів та очищує повітря”). Єдині викиди – чиста водяна пара.

NesoBus розроблений з нуля польськими дизайнерами та інженерами у співпраці з партнерами з Європи та інших країн світу. Екстер’єр та інтер’єр розробила італійська компанія Torino Design, що спеціалізується на автомобільному дизайні. Паливні елементи надала канадська компанія Ballard Power Systems, а водневі баки – шведська технологічна група Hexagon AB.

Автобус завдовжки 12 метрів може перевозити до 93 пасажирів, включно із 37 сидячими. Завширшки NesoBus досягає 2,55 метрів, у висоту – 3,4 метри. Споряджена маса – менше 13 тонн.

водневий автобус NesoBus

Доступ до салону забезпечує троє широких дверей. Автобус пристосований для перевезення інвалідів та обладнаний системами опалення і кондиціювання. Також в оснащенні бортова система гучного зв’язку, 3 подвійні порти USB, 3 місця для індукційної підзарядки смартфонів або ноутбуків, 5 дисплеїв усередині пасажирського салону, 6 зовнішніх дисплеїв з боків автобусу й по одному спереду та ззаду, камери кругового огляду, WiFi та 5G.

Місткість баків для зберігання водню – 37,5 кг. Час заправки – 15 хвилин. Як зазначено в офіційному прес-релізі компанії, при випробуванні СОРТ-2 середня витрата склала 5,5 кг водню на 100 км. Дальність пробігу без дозаправки – близько 450 км.

“NesoBus – ідеальне рішення для мешканців міст – виключає викиди шкідливих речовин – окрім CO2, до таких речовин здебільшого належать оксид азоту або дрібнодисперсні частинки PM 2,5. Фактично, це електромобіль, що працює на водні. Він виробляє електроенергію з використанням паливного елемента, використовуючи водень як паливо. Автобус має власну міні-електростанцію. Фізично водень, що подається з баків, з’єднується з киснем повітря, й таким чином генерується електрика, що живить двигун. Немає жодного процесу горіння. Водяна пара — єдине, що викидається автобусом із вихлопної труби внаслідок з’єднання водню та кисню у паливному елементі. Вода повністю дистильована”, – йдеться у прес-релізі компанії.

Протягом 65 днів NesoBus пройшов інтенсивні польові та лабораторні випробування, які включали 40 тестів різних типів, проведених у Польщі та за кордоном, й у квітні 2022 року отримав схвалення типу в ЄС.

Серійне виробництво польського водневого автобусу розпочнеться у 2023 році на новому заводі, який будується у місті Свидник. Річні виробничі потужності підприємства перевищать 100 одиниць.