
“Промоклу” електроніку ремонтувати вкрай дорого. Блоки змінюються в зборі, неоригінальних немає. Навіть знайдений на розбиранні варіант не факт, що підійде. Як мінімум, його може знадобитися “прописати” на сервісі, а як максимум – машина його взагалі не “побачить”. Якщо після просушування автомобіля всі функції здаються справними, не варто радіти. Негативні процеси вже запущені, і коли вони проявляться – невідомо. Це може статися через кілька місяців або навіть рік. Тому після затоплення краще якомога швидше позбутися машини.
Якщо вода потрапить у двигун, ви відразу про це дізнаєтеся. Вода майже не стискається, тож потрапивши в камеру згоряння, вона викличе гідроудар. Його наслідки завжди руйнівні. У більшості випадків дешевше замінити двигун, ніж відновлювати старий! Ціна питання вимірюється в десятках, а то й сотнях тисяч гривень. Тому перш ніж долати підозрілу калюжу, схожу на ставок, варто добре подумати.
Не варто покладатися на страховку. Багато хто помилково вважає, що ОСЦПВ (автоцивілка) їх захищає. Але виплата за цим полісом передбачена лише власнику автомобіля, який постраждав з вашої вини в ДТП – і все. Навіть каско не завжди рятує. У кожної страхової компанії свої умови договору. Щоб уникнути розчарування і даремно витрачених грошей, краще уважно вивчити умови полісу до його покупки.
Стихійні лиха зазвичай є винятком зі страхового покриття. Якщо синоптики підтвердять аномальну погоду, на компенсацію розраховувати не варто. Можна включити ризики, пов’язані з кліматичними катаклізмами, до договору, але це потрібно обговорювати окремо та бути готовим доплатити.
У страхових компаній є ще одна лазівка. У договорі часто зазначено перелік дій, які власник авто зобов’язаний вжити, щоб уникнути або мінімізувати збитки. Наприклад, рішення водія проїхати затоплену дорогу можуть визнати порушенням цих вимог. Виходячи з прописаних умов, потрібно було вибрати інший маршрут або дочекатися, поки дорогу приведуть до ладу. Тому спори зі страховою компанією щодо природних катаклізмів – справа непроста, і далеко не завжди рішення буде на користь потерпілого.
У більшості випадків компенсацію за затоплене авто доведеться вибивати через суд. Причому звернутися до нього можуть навіть ті водії, чиї машини не були застраховані за каско. Але тільки якщо вони не самі свідомо заїхали у небезпечне місце, а потім вирішили перекласти відповідальність на інших.
Машину може затопити й під час стоянки. Якщо це підземний паркінг, дренаж якого не впорався з водою, потрібно вимагати компенсацію у його власника або оператора. Але, швидше за все, вам просто покажуть договір, згідно з яким він не несе відповідальності, а лише надає місце для паркування без будь-яких гарантій. Мало хто читає ці документи перед тим, як залишити авто на стоянці. І паркінги з іншими умовами знайти навряд чи вдасться.
Є шанси на успіх, якщо вашу машину затопило на вулиці, поки вона стояла на місці. У такому разі можна скаржитися на неналежний стан зливової каналізації. Але тут теж немає гарантій. Комунальні служби можуть заявити, що опади були аномальними, і система просто не була розрахована на такі обсяги води. Інша справа, якщо місце затоплення вже не раз страждало після дощів і на це є офіційні скарги. У такому випадку відповідальні служби можуть притягнути до відповідальності за халатність. Але не розраховуйте, що компенсацію виплатять добровільно та без суду.
Як уникнути гідроудару та затоплення авто
Поради дуже прості. Завжди оцінюйте місце, де плануєте залишити авто. Особливо якщо збираєтеся залишити його надовго і не можете передбачити погоду. Ідеальний варіант – наземний багатоярусний паркінг або вулиця, яка раніше не підтоплювалася. У незнайомому місці краще обрати підвищення, навіть якщо воно незначне.
Без крайньої потреби не варто заїжджати в глибокі калюжі. Якщо ж об’їхати їх неможливо, подивіться, як долають перешкоду інші машини. Оцініть глибину та порівняйте її з можливостями вашого авто. Ключове значення має висота повітрозабірника двигуна. У деяких легковиків він може бути дуже низько – на рівні бампера або протитуманної фари.
Краще зачекати, поки не буде зустрічного транспорту. Хвиля від нього підніме рівень води перед вашим авто, і шанси на успішний проїзд різко впадуть. І, звичайно, при подоланні броду не можна зупинятися – тільки вперед!
А після виїзду з великої калюжі не забудьте перевірити номерні знаки. Їх легко може змити, а їзда без хоча б однієї “жестянки” загрожує штрафом або навіть позбавленням водійських прав.